Falcon Soft 50cc Scooter Yorum ve İnceleme

Bu yazımda sizlere uzun dönem araştırmalar ve 2. elde birazda kısmet dediğimiz unsurlarla birlikte yeni satın aldığım Falcon Soft 50cc Scooter ve diğer bazı 50cc scooter modelleri ile ilgili edindiğim bilgi ve tecrübeleri sizlere aktaraya çalışacağım.

Öncelikle 50cc scooter araştırmamın ve satın almamın en önemli sebebi B sınıfı ehliyetle yakında olan iş yerime git, gel ve yaşadığım bölgede ufak, tefek gezintiler içindi. İstanbul’da 15 senedir araba kullanan biri olarak trafik ve benzin dertlerinden biraz olsun uzaklaşmaktı.

Tabii bu araştırmalarımı yaparken bir satın almacı olarak bir çok kriteri dikkate almam gerekiyordu. Çin motorlarının uzun ömürlü olmayacağını bildiğim halde Çin almamın sebebi ise önce motorun fiyatı, sonra da parçalarının ucuz olmasıydı ve tabii bulunduğum bölgede yakın servisi olan bir marka ve model bakıyordum. Bu konuda aslında en başından beri, tipi itibari ile Motoran Allegro 50cc modelini beğeniyordum. Ancak bölgeme yakın servisi olmadığından çekindim ve bu araştırmalara devam ederken Falcon Soft 50cc karşıma çıktı. Sonra bu iki modelin sadece ön tarafının farklı olduğunu ve gerisinin tamamen aynı motor olduğunu fark ettim. Ön grenaj hariç her şeyleri birebir aynı modelmiş. Yani tüm grenajı ve ön aydınlatma grubunu değiştirerek Falcon Soft 5o motosikleti bir Motoran Allegro 50cc modeline çevirebilirsiniz. Neyse, hal böyle olunca bu sefer Falcon motosiklet markasını araştırmaya başladım. Konya’da Kolat Motorsiklet A.Ş.‘ye ait bir markaymış. Firma 2013 yılında kurulmuş. 14 Milyon TL gibi bir kuruluş sermayesi gördüğümde 3-5 yıl sonra kaybolacak bir marka değildir diye parça sıkıntı çok yaşamamam diye düşündüm.

falcon-soft-50cc-scooter-inceleme-ilan

İlan Sitesindeki Görseller

Malum internet sitesinde temiz gördüğüm yukarıdaki ilan fotoğraflarını görerek mavi renkte 2018 model 2019 trafiğe çıkışlı, 4500 km’de iken 2. el olarak satın aldım. Tabii 15 yıllık araba kullanıcısı olarak 2. el motosiklet satın alırken dikkat etmem gerekenler konusunda aynı tecrübede olmadığımdan bazı kusurları zamanla fark ettim. Zamanla bu kusurları kimini serviste, kimine kendim çözdüm ve çözmeye devam ediyorum. Parçaları pahalı değil. Ufak paralar harcayarak günden güne daha iyi hale getiriyorum. Bu arada satın aldığımda kullanma kılavuzu yoktu ve Falcon Motorsiklet’in Facebook sayfasından iletişime geçtiğimde bana ücretsiz olarak kitapçığını gönderdiler.

Motorun genel teknik özellikleri aşağıdaki gibidir.

FALCON SOFT 50 TEKNİK ÖZELLİKLER
Motor Tipi: Tek Silindir – 4 Zamanlı, Hava Soğutmalı
Hacim: 49,4cc
Max. Güç: 8000d/d – 2,3 Kw – 3.08 Hp
Vites: Otomatik
Ateşleme: CDI / Elektrikli Marş / Kick-Start
Akü: 12V – 5 Ah
Yakıt Tankı: 5,7 Litre
Ağırlık: 77 Kg
Max. Yük: 50-100 Kg
Uzunluk: 1720 mm
Genişlik: 680 mm
Yükseklik: 1300 mm
Frenler: Ön Disk – Arka Kampana
Lastik Ölçüleri: Ön 3.00-10 Arka 3.00-10
Renk Seçeneği: Mavi, Kırmızı, Beyaz, Pembe

Performansa geldiğimizde, bence gayete tatmin edici bir gidişi var. 60-65 km ideal olarak gidiyor ama tapa gaz gittiğimde yokuş aşağı 80 km’yi, düz yolda 70-75 km’yi rahatlıkla görebiliyor ama dediğim gibi motorun sesinden de anlaşılacağı üzere ideal 60-65 sınırında gitmektir. Çok da zorlamamak gerekiyor çünkü bu süratlerde devir yükseldiği için hem motor zarar görüyor olabilir, hem de yakıt tüketimi artar. Yasalar gereği var olan 45-50 km’deki hız limitörünü bir önceki sahibi çıkarmış. Yoksa bu limitör ile en fazla 50km hız yapıyordur. E5’den işe gidip geliyorum, 1. köprüyü geçtim. 2 kişi de sorunsuz bir şekilde gidiyor. 78 kilo, 170cm boyundayım ve beni çok rahat dik yokuşlarda dur, kalk yapmama rağmen 30-40 km’lere hemen çıkabiliyor. Işıklarda kalkış esnasında arabaların yanında anında uzaklaşıyorum, çekişi, kalkışı, torku yüksek bir 50cc scooter.

Yakıt tüketimine gelirsek rodaj vs. gibi konuları 2. el aldığım için ben tecrübe etmedim. 20-25 TL (Benzin 7 TL iken) 130-150 km mesafe kat ediyorum. Yani 100km’de 2 litre civarında bir yakışı var ki bu İstanbul gibi trafiği yoğun bir şehirde çok iyi bir değer. Hele arabada aylık 400-500 TL benzin parası verdiğimi düşünürsek motor bana 1 senede bedavaya gelmiş olacak. Çünkü şu an ayda en fazla 100 TL yakıt parası ödüyorum.

Hemen almam gerektiğinden, işimi görmesi açısından Falcon Soft 50 Scooter ile yetindim ve genel itibari ile motordan memnunum. Ama bütçe sizin bütçeniz uygunsa Tayvan malı olan SYM Orbit II malzeme kalitesi olarak tüm Çin motorlardan daha iyi diyebilir ve fiyat performans açısından onu tercih etmenizi öneririm. Bu arada 50cc motorlarda sigortadan muaf olduğu gibi, yaptırmanızın da hiç bir anlamı yok. Çünkü ailemin sigortacı olması sebebiyle motoru aldığım gün sigorta yaptırdık ancak bir sonraki gün sigortaların ödeme yapmadığını öğrenince hemen iptal ettirdik.

SYM Orbit II modelinin de üstünde tavsiye edilen 50cc marka modeller arasında Peugeot Kisbee, Yamaha Neos 4 gibi daha kaliteli bazı modeller konuşulur. Tabii bir de bunlarında ötesinde scooter’ların babası kabul edilen Vespa’nın Primavera 50 modeli var.

Daha motoru alalı 2 ay filan oldu ama ister istemez 125cc’lik motorlara bakmaya da başladım. Burada en çok dikkatimi çeken modeller arasında Vespa’nın ET4, LX150 modelleri dikkatimi çekerken Yamaha NMAX ve XMAX modelleriyle de ilgileniyorum. Tabii 50cc üzeri motorlar için B ehliyetinin üstüne sadece direksiyon kursuna ve sınavına girerek A1 alarak 125cc’ye kadar, A2 alarak 250cc’ye kadar, A alarak tüm motosikletleri kullanabilirsiniz. Yakın gelecekte, üşenmezsem gidip A ehliyet alacağım ve 125-150cc arası bütçeme uygun bir motor bakınacağım. Sigorta, kaza ihtimali, E5 gibi yolları düşündüğümde, bana daha mantıklı geldi. Aile sebebiyle araba mutlaka uzun yollar için gerekli olurken, İstanbul gibi bir şehirde gündelik işlerim için bundan sonra kesinlikle ilk tercihim artık scooter motosiklet olacaktır.

B ehliyetle motosiklet kullanmaya başlayıp, kendini denemek isteyenlere ehliyet masrafından önce kolay satılabilir bir 50cc scooter satın alabilir ve bununla acemiliğinizi atabilir, motorsiklet konusunda deneyim kazandıkça daha yüksek motor hacmine sahip scooter veya motorlara geçebilirsiniz. Ben İstanbul gibi bir şehirde 125-150cc arası öneririm. 250-600cc arası bence çok yüksek, tehlikeli ve şehir içi için gereksiz hacimli, yüksek yakıt tüketimli motorlar.

Tüm bu veya farklı merak ettiğiniz, düşüncelerinizi paylaşmak istediğiniz konular hakkında yorum yapabilirsiniz, en kısa sürede bu yorumları cevaplıyorum.

Aklıma geldikçe bu incelemeye yeni güncellemeler eklemeyi düşünüyorum. Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Kazasız, belasız yolculuklar dilerim.

Güncelleme: Yurt dışında ve Türkiye’de aynı şase, motor ve grenaja sahip motorları aşağıdaki bağlantı adreslerinden inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*