Siteye Google Translate ile Çoklu Dil Ekleme

Siteye Google Translate ile Çoklu Dil Ekleme

Bu yazımda internet sitenize Google Translate (Google Çeviri) ile internet sitenize otomatik çeviri özelliği eklemeyi ve böylece yabancı kullanıcılara, içeriklerinizi, hizmetlerinizi veya ürünlerinizi, kullanıcıların kendi dillerinde, şık ve kolay bir biçimde sunabilmeniz için neler yapılması gerektiğini anlatacağım ve kodlarını sizlerle paylaşacağım.

İşlemler oldukça basit. Sadece Javascirpt ve HTML kodunu yerleştirerek sitenize kolaylıkla bu özelliği ekleyebilirsiniz. Üstelik Google Translate‘in kalabalık dil seçme kutusu olmadan sadece tercih ettiğiniz dilleri seçerek, bayrakları ile simgeleyerek hem kullanıcı kolaylığı, hem de şık bir site görünümüne sahip olabilirsiniz.

google translate çeviri ile çoklu dil (otomatik çeviri) ekleme

Sitenizde Bayrakların Üstüne Gelindiğinde Dilin Adı Yazar

Otomatik çeviri için aşağıda görüntüleri bulunan 2 farklı kod eklenmesi gerekiyor. Bunlarında bir tanesi javascript kodu olup <head> etiketi içine, diğerini ise sitenizde bayrak ikonlarının görünmesini istediğiniz <div> etiketinin içine yerleştirmeniz gerekiyor. Javascript, komutların çalışmasını sağlayan öğe olup, diğer HTML kodu, kullanıcı arayüzünde görüntülemesini sağlayacaktır.

<head> kısmına eklenmesi gerek Javascript kodları aşağıdaki gibidir. Öncelikle bu kodu eklemelisiniz. Daha sonra bayrak ikonlarının görünmesini istediğiniz kısımda bulunan <div> etiketi içine onun altındaki HTML kodlarını eklemelisiniz.

google translate çeviri ile çoklu dil (otomatik çeviri) ekleme

Çoklu Dil (Otomatik Çeviri) Javascript Kodları <head>

Yukarıdaki Javascript kodunu buradan indirebilirsiniz.

Yukarıdaki kodları <head> etiketinin arasına yapıştırdıktan sonra bayrak ikonlarının nerede görünmesini istiyorsanız orada bulunan <div> etiketinin altına aşağıdaki kodları eklemeniz gerekmektedir.

google translate çeviri ile çoklu dil (otomatik çeviri) ekleme

Çoklu Dil (Otomatik Çeviri) HTML Kodları <div>

Yukarıdaki HTML kodunu buradan indirebilirsiniz.

Hazırladığım dosyada, ülkemizde en çok kullanılan dillerden İngilizce, Almanca ve Arapçayı ekledim. Ancak siz sitenizi hangi dillerde yayınlamak istiyorsanız, aynı mantıkta bayrak resimlerini ve dil kodlarını değiştirebilirsiniz. Google Site Çevirici için gereken dil kodlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Bu kodları site dosyalarınıza yerleştirmeden önce mutlaka dosya yedeklerinizi alarak yapınız. Dinamik sitelerde tema sayfalarına tek bir yere yapıştırarak tüm sayfalara ekleyebilirsiniz, ancak HTML gibi sabit sayfalarda her sayfaya tek tek eklenmesi gerekmektedir.

İnternet hizmetleri sunduğum www.websanati.com adresinden uygulamayı test edebilirsiniz.

Yaşadığınız sorunlar veya deneyimler hakkında yorum yaparak diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. İşinize yaradığını düşünürseniz ihtiyaç duyan kişilerle paylaşabilirsiniz. Bilgi paylaşınca güzeldir. Ben de yazılarımda bunu yapmaya çalışıyorum. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

İlk yorumu siz yapın

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*