Hatsan Mod 25 Havalı Tabanca İnleceme

hatsan-mod-25-havali-tabanca-silah-inceleme-yorum

Daha önceki Umarex XBG Havalı Silah İncelemesi yazımda bahsettiğim gibi silahlara olan merakımı gayet eğlenceli ve evrak işleri ile uğraşmadan zahmetsizce havalı silahlarla giderebileceğimden bahsetmiştim. Gerçekten keyif alarak başladığım havalı silah hobisi için bir yeni tabanca daha satın aldım. İşte bu yazımda yeni aldığım Hatsan Mod 25 namludan kırma, yaylı, havalı silahı tanıtacak ve tecrübelerimi aktaracağım.

Bu arada kısaca Hatsan firmasından da bahsetmek isterim. 1976 yılından beri havalı silah üretimi yapan firma şu anda 35000m2 entegre üretim tesislerinde tüm parçalarını kendi bünyesinde üreten ve dışarıdan hiç bir parça satın almayan firma, havalı silah konusunda uzman oldukları gibi pompalı av tüfeklerinde de oldukça popüler. Türkiye’deki kısıtlamalar sebebiyle Türkiye’den çok yurt dışına satış yapan firma, üretiminin yaklaşık %95’ini yurt dışına satmaktadır. Sektörde Türkiye’nin gururu olarak geçen Hatsan Silah fabrikasının tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Konu başlığımız olan Hatsan Mod 25 havalı tabancamıza dönecek olursak, öncelikle aşağıda sizlere teknik özellikleri sunayım.

hatsan-mod-25-havali-tabanca-silah-inceleme-yorum

Maksimum Çıkış Hızları:
4.5 mm (.177) için 150 m/s (500 fps)
5.5 mm (.22) için 120 m/s (400 fps)

Teknik Özellikleri:
• Kırma namlu ve tek atışlı yarı geri tepmesiz havalı tabanca.
• 4.5 mm (.177) veya 5.5 mm (.22) kalibre opsiyonu.
• Ergonomik ve kompakt tasarım dayanıklı plastik kabza.
• Dışı plastik kaplı hassas yiv-set çekilmiş çelik namlu.
• Manuel emniyet.
• Kurma emniyeti (ayı kapan emniyeti).
• 11 mm dürbün kanalı.
• Truglo fiber optikli, hem aşağı-yukarı hem de sağ-sol hassas ayarlanabilir gez.
• Truglo fiber optikli arpacık.
Her Mod25 havalı tabanca ile beraber “saçma tutucu, hedef kâğıdı, kurma aparatı ve 1 kutu saçma” hediyedir.

hatsan-mod-25-havali-tabanca-silah-hediyeleri

HATSAN MOD 25 HEDİYE ÜRÜNLER

Ben aslında bu ürünü sırf hediyeleri için almıştım. Çünkü yanındaki hediyeleri tek tek almaya kalkarsanız tabanca yarı fiyatından bile aşağı geliyor. Epey avantajlı bir paket yapmışlar. Havalı silaha başlangıç için kesinlikle güzel ve ekonomik bir ürün.

İçerisinden çıkan metal pellet (yani attığı saçma) tutucu ile evde bile atış yapmak mümkün ve çok eğlenceli. Tam bir fiyat performans ürünü olmuş. Bir başlayışta 100’lük pellet kutusunu bitirdim. Çok eğlenceli. 25-30 metrelere kadar istediğim hedefleri vurabiliyorum. Daha uzun mesafelerde henüz deneme fırsatım olmadı ama olduğunda yorumlara deneyimlerimi aktaracağım.

Hatsan Mod 25 - 5 Metre Atış Grupmanı

Hatsan Mod 25 – 5 Metre Atış Grupmanı

Ancak ürünle ilgili bazı sorunlarım oldu. Bu ürünü ilk satın aldığımda gelen ürünün namlusunda gözle görülür bariz bir aşağı yönde yamukluk vardı. Deneme atışlarında da hemen aşağı vurduğunu fark ettim ve cetvel ile ölçüm yaparak, namlu içerisini gözle kontrol ederek namlu yamukluğundan emin oldum. Ve durumu anlatarak tabancayı aldığım yere geri gönderdim. Sağolsunlar ertesi gün yenisi ile değiştirdiler. Gelen ürünle de atış yapmışlar ve atış kağıdını paketin içine koyarak göndermişler. Ben de evde yaptığım denemelerde direk olarak attığım noktayı vurmaya başladım ve sorunum giderildi…. derken bu seferde atış sayım arttıkça başka bir sorunla karşılaştım.

Değiştirilen Yamuk Namlulu Tabanca

Hatsan Mod 25 Değiştirilen Yamuk Namlu Problemi

Gez ayarı artık pim vidasının neredeyse son dişlisinde durduğunda istediğim noktayı sorunsuzca vuruyor. Ancak bir kaç atımdan sonra bu pim yerinde fırlıyor. Eğer bir kaç diş sıkmayı denersem bu seferde yine aşağı vurma eğilimine geçiyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen İstanbul ProHunt fuarında yaptığım Hatsan stand ziyaretinde durumu ilgililere anlattım. Bana direk fabrikaya göndermelerini ve gerekli müdahalelerin yapılacağını bildirdiler.

Şimdi tabancayı Hatsan’a geri göndereceğim. Bakalım neticesinde ne olacak? Hiç bir çare bulamazlarsa mecbur bir red dot alacağım, ama herkes Hatsan firmasının ürünlerinin arkasında durduğundan bahsettiği için, açıkçası hiç endişeli değilim. Bazen alışverişlerde şans faktörü devreye girebiliyor, o da bana denk geldi maalesef.

Ama ürün gerçekten çok, çok eğlenceli…

Ben solak olduğum için ve çoğunlukla arkadaşlarımla atacağımı düşündüğüm için bu modeli satın aldım. Aslında bu modelin bir gelişmişi olan Hatsan Mod 25 Supercharger bu üründen hem atış hızı, hemde tamamen metal namlu kullanması ve aynı hediyeleri barındırması sebebiyle tercih edebilirdim. Ancak bu modelde kabzede boğaz alası denilen çıkıntı olduğu için tercih edilen tek elle atılabiliyor olması benim işime gelmedi. Sağ elini kullanan kullanıcılar için kesinlikle Supercharger modeli daha tavsiye edilir bir model. Bunu da dikkate almanızı öneririm.

Şu an sahip olduğum havalı silahlar aşağıdaki gibidir. Yakında sizlere Hatsan Turcar (Striker Edge) Havalı Tüfek İnceleme yazımı da yayınlayacağım.

Hatsan Turcar (Striker Edge) - Hatsan Mod 25 - Umarex XBG

Hatsan Turcar (Striker Edge) – Hatsan Mod 25 – Umarex XBG

Bu arada havalı silahlar hakkında merak ettikleriniz konusunda yorum yaparsanız, en kısa sürede sizlere konu hakkında görüş sağlarım.

İlk yorumu siz yapın

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*