OCTO: Rota Martı 2018 Sezonu Açıldı

octo-rota-marti-2018-sezonu

Geçtiğimiz sezon tekneyi karaya aldığımız günden beri, tekrar suya indireceğim günü bekleyip durdum. Planlarıma göre tekneyi Nisan sonu, Mayıs başı indirmeyi planlıyordum, ancak havaların tam düzelmemesi, 3 aylık bir bebeğimin oluşu vs. derken gereken zamanda yapmak istediğim işleri bitiremedim ve istediğim zamanda suya indiremedim.

Ancak öyle ya da böyle bir şekilde arkadaşlarında yardımı ile sonunda teknenin alt ve üst temizliğini bitirdik. Arkadaşlar temizlik safhasında ve spatula ile önceki sezonun kalıntılarını kazıma işinde yardımcı oldular.

Spatula ile kazıma yaparken

Spatula ile kazıma yaparken

Ancak zımpara ve boya işini bir gün boyunca güneşin altında tek başıma yapmak zorunda kaldım. Her ne kadar yorucu olsa da bitirebildim. Zımpara kısmı az çok bastırma gücü gerektirdiğinden insanı yoruyor. Daha sonradan boya işi zaten rulo ve fırça ile kolayca tamamlanıyor.

Zehirli Atıldıktan Sonra

Zehirli Atıldıktan Sonra

Zehirli özelliğini kaybetmemesi için sürüldükten ve kuruduktan hemen sonra tekne suya indirilmesi gerektiğinden akşam üstüne doğru zehirli sürme işini de bitirdim.

Bu arada kapı, kıç oturma alanı ve dolap kapakları gibi ahşap yerleri daha iyi korunması için, şart olmasa bile bir kat zımparaladım ve tekrar yat verniği uyguladım. Bunu her sene tekrarlamakta fayda var. Ahşapların hem daha güzel bir görünüm almasını, hem de korunmasını sağlar.

Tekne Vinçle Kaldırılırken - Uçan Rota MArtı :D

Tekne Vinçle Kaldırılırken – Uçan Rota Martı :D

Ertesi sabah için vinç ayarlandı. Saat 11:00 sıralarında vinç tekneyi almak için geldiğinde artık suda olmak için can atıyordum. Zaten rüyalarıma girdi, bir kaç gecedir suda sallandığımı görüyorum, uyanıkken de dalıp dalıp mavi suların üzerinde olmak istiyordum. Çok geç kalmıştım bile ama olsun, ne demişler; geç olsun, güç olmasın.

Sonunda Suya İndik

Sonunda Suya İndik

Sonunda Küçükyalı’dan suya indik ve yağmurlu bir gün beklentisi olsa bile Bostancı – Dragos arasında pek kapalı bulutlar olmadığından bu aralıkta küçük serpintilerle, pek fazla ıslanmadan öğlen 12’den, akşam 18’e kadar dolaşıp teknem ve denizle biraz özlemimi giderdim.

Bir kaç gün sonra güneşli ve daha güzel bir hava yakaladım, tek başıma da olsa bu keyfi kaçıramazdım. Ama sonrasında arkadaşım Murat Bayındır da bana katıldı. Güzel hava ve güzel gün batımı renkleri ile o gün harika fotolar ve videolar çektim, keyifli bir akşam üstü geçirdik beraber. Videolardan kısa bir derleme yaptım. Aşağıda izleyebilirsiniz.

Rota Martı teknesi hakkında diğer yazılarımı http://www.alperheper.com/etiket/rota-marti/ adresinden ulaşabilirsiniz. Tekne ve deniz hakkında fikir ve sorularını yorumlarda belirtebilirsiniz. En kısa sürede cevaplayacağım.

Vakit ayırdığınız için teşekkür eder, herkesin güzel bir yaz sezonu geçirmesini dilerim.

İlk yorumu siz yapın

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*